Мої уроки



План-конспект уроку у 5 класі
Тема:Подорожі.
Підтема:Подорож поїздом
Мета:1)освітня: повторити й активізувати Л.О. теми ,ознайомити учнів з новою лексикою;
     2)розвиваюча: розвивати навички аудіювання,вміння працювати в групах;
         3)практична:продовжувати формувати навички діалогічного мовлення, тренувати учнів у  читанні.
          4)Виховна: виховувати прагнення пізнавати світ,виховувати культуру спілкування.
Обладнання:картки для самостійної роботи, комп’ютер,мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1) -Привітання (Greeting)
    -Ice breaking.(Presentation 1)
What mood do you have today?(good,bad,so so)
2)Повідомлення теми та мети уроку (Aim)Presentation№ 2
Most of you have a good mood thats why I think our lesson will be good too .Today we continue to speak about travelling .We are going to speak about travelling by train .Last lesson we spoke about travelling ,different means of transport and ways of travelling .You travel very often with your parents ,brothers ,sisters and friends .And sometimes you travel abroad .That’s why you have to know words ,word combinations and phrases to communicate with other people .That’s why our topic “Travelling by train “ is very important for you .
3) Перевірка домашнього завдання ( Check on Homework)
1. Last lesson we remembered Present simple and Present Continuous  .Now ,please ,grammar training in 1) Present Simple  with a verb “to travel “ ;2) Present Continuous with the verb “to go” .
2. Презентация с упражнениями
 Last lesson we spoke about different means of transport and travelling by plane.Let`s remember them.
1)Presentation “Means of transport”
2)Presentation “словаперевертыши
What is the word? (в презентации даны слова с неправильным порядком букв flight, seat, airplane, call button)
 Rearrange the letters and make the words
4. Введення в іншомовну атмосферу (warming up)
Listening Comprehension (запис № 3)   
HOW DO YOU TRAVEL?
-         Hello, Don. Where are you going?
-         Hi, Tina. I’m going to buy tickets for the holidays.
-         What means of transport do you prefer, Don?
-         As for me, I like planes. I think they are very fast and comfortable.
-         Don’t you think they are too dangerous, Don?
-         No, I don’t, Tina, they are not more dangerous than a car.
-         Well, Don, I prefer to travel by car.
-         And what do you think  about travelling by train, Tina?
-         I don’t like trains very much, but my cousin David likes them. He always meets new friends there.
-         You see, Tina, last summer we travelled by ship along the Dnipro, but I didn’t like it very much.
-         Did you? Why?
-         Well, the river was not calm and I felt bad, but my younger sister Carol felt wonderful. Now she dreams only about travelling by ship.
-         And does she want to go on holidays by plane?
-         To tell the truth, Tina, it will be her first journey by plane.
-         I hope she’ll like it. Bye, Don. Have a nice journey.  
-         Thank you, Tina.

Виконання завдань після прослуховування тексту (картки)
What mean of transport does Tina prefer?(Don?David?Carol?)
ІІ. Основна частина уроку
1.    Активізація лексики за темою (перегляд фільму Funny Words026 )
Виконання завдання після перегляду(Match the words to make up the word combinations)Presantation № 3
2.    Читання (Reading)
Вчитель роздає картки с текстами без інтервалів та великих літер. Учні повинні відокремити слова, прочитати текст та зрозуміти про який вид транспорту йде мова. Робота в групах.
1)    thiswayoftravellingisslowerthanbyplaneyoucometothe railwaystationpeoplemusttaketheirseatsintime .
2)    peoplehavetoshowtheirticketsandpassportstothecustoms officerthentheycheckinatthecheck-indeskitisthefastestwayoftravelling.
3)     thiswayoftravellingisthemostcomfortableyoucanstopwhen youwantyoucangosloworfastpeoplecanuseconditionerorswitchontheradio .
4)    Ifyouareinahurryitisthefastestwayoftravellingthedrivers havetoknowalltheroutesaroundthecityperfectly .

   5)    This way of travelling is slower than by plane you come to the railway station .People must take their seats in time .
    6)   People have to show their tickets and passports to the customs officer .Then they check in at the check-in desk .
It is the fastest way of travelling.
     7)    This way of travelling is the most comfortable .You can stop   when you want . You can go slow or fast .People can use conditioner or switch on the radio .
    8)   If you are in a hurry it is the fastest way of travelling .The drivers have to know all the routes around the city perfectly .
               Physical Activity(запис № 4)
3.    Sea battle (Морський бій, гра) вчитель називає номер корабля та вид транспорту – команда «відстрілюється» словами, які асоціюються з даним видом транспорту.Потім корабель,який відстрілювався називає номер наступного корабля та інший вид транспорту для«відстрілюванння»
4.    Діалоги «У поїзді». Перегляд відеоролику Full Contact, складання свого власного діалогу.

ІІІ. Заключна частина уроку

   1.    Домашнє завдання
Скласти діалог «In the compartment», «I meet new friends»,

   2.    Підведення підсумків уроку
Today we spoke about travelling by train. Do you agree with me that travelling by train is very interesting?What words and word combinations do you need at the railway station and in the compartment?Who prefers to travel by train? Why?
    



Немає коментарів:

Дописати коментар